mtb veidi
0

MTB veidi un disciplīnas

Kalnu riteņbraukšana ir iedalīta vairākās kategorijās, kuras atšķiras pēc trases, braukšanas ātruma, ilguma, vajadzīgā ekipējuma un nepieciešamajām braucēja prasmēm.

Pirmā disciplīna ir krosa riteņbraukšana jeb XC. Šis brauciens ir no punkta A līdz punktam B pa dažāda veida segumu un vidi. Parasts XC ritenis sver aptuveni 9 līdz 13 kilogramus un tam ir 0-125 milimetrus augsti amortizatori. Līdzīgas krosa riteņbraukšanai ir Enduro sacīkstes jeb izturības braucieni, kuri tiek dēvēti arī kā All-mountain jeb AM. Šī kalnu riteņbraukšanas veida velosipēdiem ir 125 līdz 170 milimetrus lieli amortizatori un šie velosipēdi ir ražoti no izturīgāka materiāla kā XC riteņi. Enduro sacīkstēm ir divu veidu formāts – viens ir ”Big-Mountain” jeb ”Lielais kalns”, kura trase ir ļoti līdzīga kalnu nobrauciena trasei, bet, lai pabeigtu šo trasi, mēdz būt vajadzīgas pat vairākas stundas. ”Gravity” jeb ”Gravitācijas” formātā braucējiem ir jāveic vienāds ceļš gan lejup, gan augšup pa kalnu, bet augšupejošais ceļš parasti netiek pieskaitīts pie kopējā laika. Lai sacensībās braucēji nevarētu pārāk ilgi izmantot augšupejošos ceļus, ir noteikts maksimālais atļautais laiks, kādā ir jāsasniedz konkrētā posma virsotne.

Kalnu nobrauciens ir viens no ekstrēmākajiem kalnu riteņbraukšanas veidiem. Tajā braucējam pa šauru trasi pēc iespējas īsākā laikā ir jānokļūst kalna pakājē. Šis MTB veids pieprasa lielu fizisko, mentālo piepūli un aerobiskas prasmes, jo trase ir ļoti stāva, nelīdzena, tajā ir līdz 12 metrus augsti lēcieni un vismaz 3 metrus augsti kritieni. Šīs trases lielākoties tiek ierīkotas slēpošanas kūrortos vasaras sezonā. Minimālās kalnu nobrauciena drošības prasības no sacensību organizatoriem ir ceļu sargi un pilnībā galvu nosedzoša ķivere ar aizsargbrillēm. Tomēr braucēji, rūpējoties par savu drošību, izmanto pilnas ķermeņa bruņas, lai aizsargātu arī parējās ķermeņa daļas. Kalnu nobrauciena riteņi sver 15-20 kilogramus, to ratiem ir lieli diski un tie ir aprīkoti ar divu veidu amortizatoriem.

Pēdējā laikā mazāk populārs ir palicis četru cilvēku vai divu cilvēku kross. Šajā sacensību veidā četri vai divi braucēji startē reizē un sacenšas savā starpā, lai finišētu pēc iespējas labākā vietā konkrētajā braucienā. Bez šī veida pastāv arī tādas MTB kategorijas kā brīvbraukšana (Freeride), Dirt Jumping jeb lēkšana pa smilšu rampām, triāls, urbānā jeb ielu riteņbraukšana un parastā kalnu riteņbraukšana pa dažādiem lauku un mežu ceļiem.