mtb ekipejums
0

MTB ekipējums

Par drošību un ekipējuma atbilstību ir jādomā visiem riteņbraucējiem. Šis pārvietošanās veids tomēr pieprasa veiklību un labu ekipējumu, lai braukšana būtu ērta un droša. Tā kā kalnu riteņbraukšana jeb MTB daļēji ir pieskaitāms pie ekstrēmajiem sporta veidiem (atkarībā no braukšanas līmeņa), tad šiem riteņbraucējiem noteikti ir vajadzīgs labs ekipējums, jo svarīgi var būt pat vismazākie sīkumi. Ekipējums MTB braucējiem iedalās trīs daļās: velosipēds, aksesuāri un drošības elementi.

Kalnu velosipēds ir pati galvenā inventāra sastāvdaļa, jo tieši ar riteni notiek darbība. Velosipēds un tā uzlabojumi ir tikpat svarīga sacensību uzvaras receptes sastāvdaļa, kā braucēja prasmes un fiziskā sagatavotība. Šie riteņi ir speciāli veidoti, lai braucējs pēc iespējas ērtāk un ātrāk spētu pārvietoties pa savu izvēlēto ceļu. Kalnu riteņiem ir dažādi veidi, no kuriem katrs ir piemērots savām vajadzībām jeb izmantošanas nolūkam. MTB velosipēdu pārsvarā raksturo platas riepas ar izteiktiem protektoriem, lieli amortizatori, viegls un triecienizturīgs rāmis, kā arī mazākas attiecības zobrati, lai braucējam būtu iespējams viegli mīties kalnā. Salīdzinot ar cita veida riteņiem, kalnu riteņu rati ir piemontēti speciāliem diskiem un šie diski arī kalpo kā sastāvdaļa hidrauliskajām disku bremzēm. Tāpat šiem riteņiem ir vairāki pedāļu veidi – parastie platformas, pedāļi ar klipsi un pedāļi, kuru izmantošanai vajadzīgi speciāli apavi.

Nākamā svarīgā ekipējuma sastāvdaļa ir drošības elementi. Lai gan parasti sacensībās ir minimālie drošības noteikumi attiecībā uz ekipējumu, katrs braucējs savu drošību nodrošina pēc saviem uzskatiem. Kalnu riteņbraukšanā bieži gadās krist, tādēļ ķivere ir obligāts drošības elements jebkurā MTB disciplīnā. Ķiveres galvenais uzdevums ir pasargāt braucēja galvu no traumām un dažādiem citiem elementiem trasē. Bez ķiverēm sarežģītāko un bīstamāko MTB disciplīnu braucējiem ir ķermeņa bruņas. Tās vajadzīgas, piemēram, kalnu nobraucienos, kur ir šaura trase un iespējami ļoti smagi kritieni. Ķermeņa bruņām ir jāaizsargā visas locītavas un rumpis, bet tām arī jābūt ērtām, lai neapgrūtinātu braukšanu. Garāku pārbraucienu gadījumos līdzi būtu vēlama arī pirmās palīdzības aptieciņa. Tajā ir viss minimālais, kas nepieciešams traumu aprūpes gadījumā.

Pēdējā ekipējuma kategorija ir aksesuāri. Aksesuāri domāti, lai padarītu braucienu komfortablāku vai arī, lai braucējs varētu pielāgot aksesuārus un to dizainu pēc savām vēlmēm. Praktiski visi MTB riteņbraucēji izmanto cimdus. Cimdi pasargā rokas no nobrāzumiem un ļauj labāk savaldīt stūri, neatkarīgi no mitruma. Lai pielāgotos apgaismojumam vai arī, lai izvairītos no dažādiem maziem objektiem trasē, MTB braucēji izmanto brilles. Apgaismojumam pielāgojas ar tonētu stiklu brillēm, bet acu aizsardzībai bieži lieto snovborda vai motokrosa brilles, kuras var pielāgot pie pilnas sejas aizsargķiveres. Braucēju kurpes parasti ir ar rupju zoli vai speciāli pedāļiem paredzētu zoli. To galvenais uzdevums ir palīdzēt noturēt kājas uz pedāļiem. Apģērbs ir atkarīgs no MTB disciplīnas veida. Tam katrā gadījumā ir jābūt ērtam un svīšanas vai lietus gadījumā tas nedrīkst sagādāt diskomfortu braucējam. Praktiski visos velo veikalos ir iespējams nopirkt speciāli kalnu riteņbraukšanai paredzētu apģērbu. Ūdens nodrošinājums. Ūdeni braucējs var nodrošināt dažādos veidos, piemēram, ar piestiprinātu ūdens pudeli vai pat ar ūdens maisiem mazās somās, no kurām var padzerties ar salmiņu. Garākiem kalnu pārbraucieniem var izmantot GPS navigācijas iekārtu, kuru piestiprina pie stūres, lai varētu ērti sekot līdzi brauciena progresam un atrašanās vietai. Ļoti svarīgi ir arī tehniskie aksesuāri kā riepu pumpis, riteņa apgaismojums un instrumentu komplekts. Bieži garajos pārbraucienos var notikt kāda tehniska ķibele ar kuru galā ir jātiek pašam braucējam.