0

Kas ir MTB?

MTBDaudzi noteikti ir dzirdējuši burtu salikumu MTB, kad tiek runāts par kaut ko saistībā ar velosipēdiem vai kalnu riteņbraukšanu, bet visdrīzāk daudzi nezina, ko tas īsti nozīmē, tādēļ paskaidrošu, kas tad īsti ir MTB.

MTB ir angļu abreviatūra kalnu velosipēdam jeb angliski mountain bike (MTB). Par šiem MTB jeb kalnu velosipēdiem, kuri dažreiz tiek dēvēti arī par ATB (all-terrain bicycle) jeb visu veidu ceļu segumu velosipēdiem, sauc velosipēdus, kuri ir speciāli izveidoti tā, lai tie būtu piemēroti braukšanai pa vietām, kur nav pieejami ceļi, piemēram, pa mežu, kalnu takām, pludmali, akmeņiem un tā tālāk. Šāda veida velosipēdiem ir speciāls rāmis, riepas, piekare, amortizācija un visas pārējās sastāvdaļas, lai velosipēds varētu izturēt braukšanu pa neceļiem, kā arī, lai varētu pārvarēt dažādus šķēršļus, piemēram, koku saknes, vertikālus kritumus un dažādus pacēlumus, kas viss var būt sastopams vietās, kur nav ceļu.
Kalnu divriteņi tiek izmantoti sporta veidā ar nosaukumu kalnu riteņbraukšana jeb mountain biking. Šis sporta veids oficiāli izveidojās ap 1940. gadiem, taču savu uzplaukumu tas piedzīvoja tieši 1970. gados, kad no tā izveidojās vairākas dažādas kalnu velobrauciena disciplīnas, piemēram, krosa riteņbraukšana jeb XC un visas dienas izturības riteņbraukšana. Katrai no daudzajām kalnu riteņbraukšanas disciplīnām MTB velosipēds tiek nedaudz modificēts, lai tas būtu piemērots konkrētajām vajadzībām, taču arī tieši pateicoties šīm dažādajām disciplīnām MTB velosipēds ir ieguvis tādas īpašības, kā iespēju uzņemt ļoti ātru ātrumu, kā arī viegli pārvarēt kā braucienu kalnā, tā braucienu lejup no kalna. Tieši tādēļ arī daudzi cilvēki, kuri profesionāli ar kalnu riteņbraukšanu, tik un tā ikdienai izvēlas iegādāties tieši MTB velosipēdu.

Visbiežāk dažāda tipa kalnu velosipēdi tiek iedalīti pēc to amortizācijas, kur izdala velosipēdus ar:

  • Priekšas piekari un bez aizmugurējās piekares
  • Rāmi, kuram nav piekares, bet ir dakša no nofiksēta aizmugure
  • Nelielu aizmugurējo piekari
  • Pilnu amortizāciju.

Vēl nereti šos MTB riteņus iedala arī pēc konkrētās disciplīnas, kurā ar tiem tiks braukts. Tā, piemēram, izdala distanču velosipēdus, izturības braucienu velosipēdus, velosipēdus, kuri ir speciāli paraudzēti braukšanai no kalna lejup, kā arī tā saucamos brīvbraukšanas jeb Freeride kalnu velosipēdus, kuri ir ļoti izturīgi.

s7zhuix